NESEDÍCÍ DÍTĚ NEPATŘÍ DO POKRAČOVACÍ AUTOSEDAČKY
Pokud Vaše dítě samo nesedí, pak je pro něj tou nejlepší autosedačkou stále vajíčko (autosedačka kategorie 0+). Nespěchejte s přesunem do pokračovací autosedačky - předčasným posazováním můžete svému dítěti ublížit.
Vlastníte malé či nevhodné vajíčko?... pak se ještě poohlédněte po vajíčku s velkou ložnou plochou. Mezi ty velké patří: Klippan Dinofix, Nuna Pipa Next, Cybex Aton M i-Size, Recaro Avan, Nuna Arra...
V těchto velkých vajíčkách děti vydrží klidně do 18-24 měsíců. Pokud je další vajíčko pro Vás investicí, kterou si nemůžete dovolit, pak zkuste oslovit své známé, zda by Vám na čas někdo větší vajíčko na nějaký čas nezapůjčil.
Na trhu jsou autosedačky vhodné i pro nesedící děti: autosedačka Klippan Kiss Plus2 (autosedačka s integrovaným vajíčkem) či BeSafe izi Twist/Turn B i-Size (autosedačky s BeSafe Baby Shell™ modulem). Výběr je však omezený a použitelnost je pouze do 18kg váhy dítěte.
Ostatní autosedačky v kategoriích 0-18 kg, 0-25 kg nebo dle i-Size 40/61-105 cm nejsou pro nesedící děti vůbec určeny (tuto informaci najdete v návodu výrobce). Autosedačky je třeba zařadit vždy do kategorií. Kategorie jsou dány tvůrcem normy a bohužel dost nesmyslně :-(
Citujeme ze zdroje www.fyzioklinika.cz:
Vzpřímený sed
Vzpřímený sed je maminkami či babičkami často zaměňován za sed, do kterého je dítě pasivně posazeno. Příbuzní se pak radují, že např. pětiměsíční dítě již sedí, ale nikdo nehodnotí, zda se do tohoto sedu dítě dostalo samo či nikoli, a do jaké míry je takovýto násilný sed pro dítě zdravý.
Pozor na předčasné posazování!
Často se dítě hrbí, předsouvá hlavičku a přetěžuje tak drobné klouby na páteři, vazy a svaly v oblasti celé páteře. Většinou je dítě i mírně stočené k jedné straně, čímž při častém opakování rodiče či prarodiče u dítěte riskují vznik skoliózy.
Celý kostěný a vazivový systém dítěte je velmi měkký a snadno dojde k jeho strukturálnímu poškození vlivem neadekvátního tlaku či tahu vyvíjeného na pohybový systém, nemluvě o tom, že tlak, vyvíjený vahou hlavičky a horní části hrudníku na vnitřní orgány, má též špatný vliv na vývoj srdce, plic, jater a dalších vnitřních orgánů.
Předčasné posazování dítěte může způsobit poškození kostí, svalů i vnitřních orgánů. Proto dopřejte dětem dostatek času tak, aby se u nich vyvinul správný vzpřímený sed!
Tím, že dítě dospívá k jednotlivým dovednostem samo, dochází i ke zpevnění trámčin v kostech, zesílení svalů a vazů. Pokud dítě již samo zvládá nějakou dovednost, je to známka toho, že svalově-kostěný aparát dítěte je natolik silný, aby jeho váhu unesl.
Pokud je předčasně posazováno dítě, které na dovednost ještě nedospělo, může dojít k poškození nejen vazů, ale i stavby kostí a můžete dítě trvale poškodit.
Vlivem předčasného posazování a nucení ke stání pak u dětí mohou vznikat:
skoliózy páteře,
ploché nohy,
nohy do O či X,
vtáčení nožiček při chůzi apod.
Jak zvládnout správný vzpřímený sed?
Jak by tedy mělo dítě správný vzpřímený sed zvládnout? Dostat se do něj může opět ze šikmého sedu. Stačí málo, aby dítě přeneslo váhu z jedné poloviny pánve na celý zadeček. Pokud má dobrou souhru svalů na přední a zadní straně trupu, tedy pokud je aktivita svalů bříška (přímých i šikmých) a svalů na zádech a šíji vyrovnaná, pak bude dítě sedět rovně se vzpřímenou páteří bez výchylek v ose směrem vpřed (předklon) či směrem do stran (úklon).
Nožičky – obě nožičky by měly být volně natažené před tělem
Ramínka – ta by měla být spuštěná volně od uší dolů
Krk – vidět by měl být dlouhý rovný krk bez předsunu hlavičky (předsun znamená, že ouška jsou před rameny a brada je vysunutá vpřed)
Hlava – pokud má dítě jen předklon hlavy, protože se dívá na hračku v klíně, tak je samozřejmě vše v pořádku
Počátky takovéhoto vzpřímeného sedu samozřejmě provází i nedokonalosti v podobě ohnutých zádíček (dítě se hrbí), ramínka jsou vysoko u oušek, v sedu je nestabilní a má tendenci padat. Ale tato „nedokonalost“ provedení by měla být jen krátkodobá (přibližně první 2 týdny) a dítě by se mělo brzy naučit sedět se správným držením těla.
Jakmile uvidíte, že dítě dokáže ve vzpřímeném sedu zvednout obě ručičky nad horizontálu (natažené ruce vztahuje např. k Vám tak, že jeho lokte a zápěstí jsou výše než ramena), je to dobrou známkou toho, že se Vaše dítě brzy bude stavět u nábytku.
zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/psychomotoricky-vyvoj-ditete-9-az-10-mesic
Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/psychomotoricky-vyvoj-ditete-9-az-10-mesic